Ilustračný obrázok – Daria Obymaha / Pexels

GLocalEAst projektové stretnutia

Prvé nadnárodné projektové stretnutie (Kick Off) v Bratislave (on-line) – 30.10.2020. Úvodné projektové stretnutie (Kickoff meeting) bolo venované organizačným záležitostiam súvisiacimi s projektom, kde mali účastníci možnosť oboznámiť sa s tým, ako bude projekt implementovaný. Projektové manažérky z Univerzity Komenského v Bratislave (UK) – Aneta Világi a Kateryna Yakovenko – pripravili detailnú prezentáciu o administratívnych a finančných pravidlách súvisiacich s realizáciou projektu. V rámci tejto časti sa diskusie zúčastnila aj Denisa Pussová, konzultantka z Národnej agentúry programu Erasmus+ pre vzdelávanie a odbornú prípravu na Slovensku (SAAIC). V druhej časti podujatia Marco Puleri z University of Bologna predstavil projekt z hľadiska manažmentu jeho vedeckej časti. V rámci podujatia boli tímom UK predstavené aktuálne ciele a termíny súvisiace s implementáciou projektovej aktivity O1/A1. V závere podujatia sa konzorcium venovalo diskusii o „národných sieťach“ medzi plnými členmi projektu (akademickými inštitúciami) a asociovanými členmi. Vzhľadom na obmedzenia súvisiace s pandémiou COVID-19 (UV-21856/2020 o zákaze združovania sa viac ako 6 osôb a UV-678/2020 o zákaze vychádzania), bolo úvodné stretnutie (kickoff) realizované online cez platformu MS Teams.

Druhé nadnárodné projektové stretnutie – Evaluačné stretnutie k projektovému výstupu O1 – v Belehrade (on-line) – 29.03.2021. Dňa 29.03. 2021 sa uskutočnilo druhé nadnárodne projektové stretnutie medzi hlavnými partnermi projektu. Pôvodne sa toto stretnutie malo uskutočniť v Belehrade (Srbsko), avšak kvôli pretrvávajúcej nepriaznivej pandemickej situácii sa stretnutie uskutočnilo online prostredníctvom platformy MS Teams. Cieľom tohto stretnutia bolo prezentovať a diskutovať o intelektuálnych výstupoch projektu O1  ‘GLocalEAst transnational report on educational and training needs analysis‘. Každá z participujúcich inštitúcií predstavila svoj národný report a potom Marta Králiková z Univerzity Komenského odprezentovala komparatívne zistenia, vypracované na základe národných reportov od členov projektu. V rámci diskusie sa konzorcium venovalo prenosu získaných poznatkov do ďalších etáp projektu, špecificky ich využitiu v rámci intelektuálneho výstupu O2 – prípravy GlocalEAst kurikula. V druhom paneli stretnutia Grago Zuparic z Univezity u Zagrebu predstavil hlavné úlohy a míľniky týkajúce sa realizácie aktivity O2 – GLocalEAst course Syllabi and Teaching units. Následne sa Marco Puleri z Bolonskej univerzity vo svojej prezentácii venoval čiastkovej aktivite v rámci O2 – online seminárom GlocalEAST na Bolonskej univerzite. V závere Mirjana Bobic  predstavila plány k projektovému multiplikačnému  podujatiu, ktoré zorganizuje Univerzita v Belehrade – ‚Transnational Report on Educational and Training Needs Analysis: International conference in Belgrade.‘

Tretie nadnárodné projektové stretnutie v Kaunase – Priebežné stretnutie k projektovému výstupu O2  (24.09. 2021). Tretie nadnárodné projektové stretnutie (Kaunas, Litva & on-line via MS Teams) sa týkalo organizačných otázok druhého intelektuálneho výstupu (O2) a tiež administrácie Interim report. Účastníci získali podrobné informácie o tom, aký obsah a formu má mať predkladaná priebežná správa projektu. Informácie prezentovali manažérky projektu z Univerzity Komenského (UK) Aneta Világi a Kateryna Yakovenko. Lídri intelektuálneho výstupu O2 – Drago Zuparič (University of Zagreb) a Marco Puleri (Bolonská Univerzita)  stručne informovali o napredovaní v realizácii tohto výstupu a predstavili podrobný plán prác na najbližšie obdobie. Členovia konzorcia debatovali aj o príprave letnej školy (september 2022) a krokoch, ktoré je potrebné zabezpečiť (najmä administratívna príprava).

Kvôli predpisom COVID-19 (platným v jednotlivých krajinách konzorcia) sa stretnutie uskutočnilo v hybridom režime. Zástupcovia projektových partnerov, ktorí mohli vycestovať sa zúčastnili stretnutia prezenčne. Zástupcovia partnerov, ktorí nespĺňali podmienku zaočkovanosti, príp. by im po vstupe alebo návrate z Litvy hrozila niekoľkodňová karanténa sa stretnutia zúčastnili on-line cez MS Teams.

Štvrté nadnárodné projektové stretnutie vo Frankfurt Oder – Evaluačné stretnutie k projektovému výstupu O2 (09. – 13.09.2022).  Štvrté nadnárodné projektové stretnutie (Frankfurt Oder, Nemecko & on-line via MS Teams) malo dva hlavné ciele: zhodnotiť prácu na intelektuálnom výstupe O2 (GLocalEAst course Syllabi and Teaching Units) a pripraviť partnerov projektu na prácu na intelektuálnom výstupe O3 (GLocalEAst MOOC course) a O4 (GLocalEAst e-learning course). V prvej časti stretnutia zástupcovia jednotlivých pracovných skupín (task forces) v rámci intelektuálneho výstupu O2 a tiež hlavný koordinátor O2 (University Zagreb, Chorvátsko) zhodnotili prácu na tomto výstupe, spätnú väzbu, ktorú sme získali od študentov ako aj finálne kroky, ktoré je potrebné zrealizovať do konca októbra 2022. V druhej časti stretnutia získali účastníci podrobné informácie o harmonograme a jednotlivých krokoch pri implementácii intelektuálneho výstupu O3 a O4, ktorých realizácia začína súbežne v novembri 2022. O týchto náležitostiach informoval zástupca vedúcej zodpovednej inštitúcie University of Bologna a zástupkyňa hlavného koordinátora projektu Univerzity Komenského v Bratislave. V poslednej časti stretnutia prebehla diskusia s manažérkami projektu z Univerzity Komenského v Bratislave o aktuálnych otázkach týkajúcich sa najmä administratívnej a finančnej stránky realizácie projektu.
Kvoli potrebe účasti viacerých zástupcov projektových partnerov sa stretnutie uskutočnilo v hybridom režime. Každý projektový partner mal na stretnutí aspoň 2 zástupcov, ktorí sa zúčastnili stretnutia prezenčne. Ďalší členovia projektových tímov, ktorí nemohli vycestovať sa stretnutia zúčastnili on-line cez MS Teams.

Piate nadnárodné projektové stretnutie v Bologni – Stretnutie venované digitálnym platformám (23. – 24.02.2023). Piate nadnárodné projektové stretnutie sa venovalo príprave obsahu GLocalEAst kurzov na dvoch digitálnych platforách – Massive Open Online Courses (MOOC) a e-learningovej platforme Moodle. V rámci stretnutia prebehlo taktiež vytváranie digitálneho obsahu MOOC kurzu (O3) a diskusia o štruktúre, obsahu a dizajne Moodle verzie kurzu (O4). Zástupca University of Bologna (inštitúcie zodpovednej za koorináciu prác na výstupe O4) informoval o pripravovaných aktivitách v rámci intelektuálneho výstupu O4, konkrétne o pripravovanom testovacom kurze O4 (v rámci schémy Erasmus+ Blended Intensive Programme) a pripravovanej konferencii k O4 (multiplier event E4). Koordinátorky projektu z Komenského univerzity informovali partnerov o ďalších krokoch v oblasti administrácie projektu. V závere stretnutia zástupkyňa koordinátora projektu z Univerzity Komenského a zástupkyňa Univerzity v Belehrade (inštitúcia zodpovedná za koordináciu O5) predstavili ciele a harmonogram prác na intelektuálnom výstupe O5.

Šieste nadnárodné projektové stretnutie v Záhrebe – Záverečné stretnutie (06. – 07.07. 2023). Záverečné projektové stretnutie sa primárne venovalo dvom záležitostiam. Po prvé, srbský partner ako koordinátor O5 informoval a napredovaní prác na intelektuálnom výstupe O5 – Joint Policy Paper Series (JPPS) on global and local migration issues. Zároveň členovia konzorcia diskutovali o možnostiach a aktivitách nadväzujúcich na vydanie JPPS, najmä o ďalších publikačných možnostiach. Po druhé, s blížiacim sa ukončením projektu sa členovia konzorcia venovali diskusii k príprave záverečnej správy projektu a to ako po obsahovej, tak aj po finančnej stránke. 

Každá z participujúcich inštitúcií taktiež organizuje interné stretnutia projektového tímu podľa potreby.

GLocalEAst semináre

V rámci prípravy a testovania intelektuálneho výstupu O2 GLocalEAst kurikula zorganizovala Univerzita v Bologi sériu online seminárov, na ktorých participovali členovia konzorcia a testovali materiály pripravované v rámci projektu GLocalEast. Viac infomácii o seminároch nájdete nižšie.

Open Days seminar – 17. – 18. júna 2021 GlocalEAST Seminars

Open Days seminar  – 13. – 14. júna 2022 GLocalEAST seminars II

GLocalEAst konferencie

                                                                                                                                                     „Educational and Training Needs in Migrant Integration“ (E1), medzinárodná konferencia v Belehrade (22.06. 2021). Program konferencie môžete nájsť tu: Conference Program. Táto konferencia sa konala 22. júna 2021 na rektoráte Univerzity v Belehrade a zúčastnilo s na nej viac ako 50 osôb. Konferencia bola organizovaná v rámci projektu GlocalEast a prezentovala intelektuálny výstup O1.
Podujatie bolo organizované s cieľom šíriť a propagovať intelektuálny výstup O1, ktorým bola komparatívna štúdia založená na národných štúdiách projektových partnerov zameraných na kontext a edukačné možnosti v oblasti migrácie, pohraničných štúdií a diasporických štúdií. Prvotným plánom bolo mať na konferencii popri miestnych účastníkoch aj partnerov projektu (účasť na diskusii). Týmto by sa podporil medzinárodný charakter konferencie. Pandémia Covidu však zmenila plány a partneri projektu neboli schopní na toto podujatie vycestovať. Napriek tomu intelektuálny výstup 01 predstavil publiku srbský partner projektu.
Na konferencii vystúpilo 11 rečníkov (viď program). Na konferencii vystúpili pozvaní hostia z vládnych inštitúcií (parlament, vláda), komisariátu pre utečencov a migráciu, štatistického úradu Srbskej republiky a mimovládnych organizácií. Okrem toho boli diskusii s účastníkmi venované 3 časti, ktoré boli veľmi interaktívne.

Spätná väzba od účastníkov aj organizátorov (členov projektového tímu zo Srbska) hodnotila akciu ako veľmi úspešnú. Viacerí hostia vyjadrili očakávanie a ochotu byť pozvaní a zúčastniť sa tiež ďalších aktivít v rámci projektu GlocalEAst.

 

Teaching methodologies and approaches to border, migration and diaspora studies“ (E2), medzinárodná konferencia v Kaunase (23. 9. 2021)

V Kaunase sa konala konferencia s cieľom prediskutovať a šíriť interdisciplinárne metódy výučby v oblasti migrácie, diaspóry a hraničných štúdií.  Spätná väzba a poznatky z konferencie  boli zozbierané a zdieľané s lídrami štyroch pracovných skupín, ktoré sa podieľali na príprave GLocalEAst syláb a učebných materiálov (O2). Následne boli tieto poznatky využité pri vývoji metodiky a inovatívnych prístupov k výučbe, ktoré chce konzorcium projektu GLocalEAst integrovať do vybraných magisterských kurzov na vysokých školách zapojených v projekte.

Medzi témy, o ktorých sa na konferencii diskutovalo patrili transformácia migračných dimenzií východ-západ a juh-sever, meniace sa koncepcie hraníc, nová diaspóra v rámci Európskej únie, litovský pohľad na hranice, ale aj výzvy pre štátne inštitúcie, činnosť mimovládnych organizácií a diasporických komunít. Na konferencii odznela aj kritika spôsobu, akým sa krajiny EÚ zhostili utečeneckej krízy (2015-16). Účastníci konferencie poukázali na to, že nedostatočná odpoveď na krízu bola aj dôsledkom neefektívnosti migračnej politiky a vôbec prístupu k migračnej politike ako takej. Absencia funkčného prepojenia akademického prostredia, vládnych inštitúcií, trhu práce a občianskej spoločnosti, konkrétne mimovládnych organizácií, a slabá cezhraničná spolupráca pri výskume otázok migrácie, najmä vo svetle trvalého prepojenia globálneho a miestneho rozmeru, prispeli k zlyhávaniu krajín EÚ. Pozornosť na konferencii sa tak sústredila na identifikáciu možností spolupráce medzi akademickou sférou, mimovládnymi organizáciami a konkrétnymi metodickými výzvami. Realizácia konferencie bola čiastočne ovplyvnená pretrvávajúcou zhoršenou pandemickou situáciou, najmä kapacitnými obmedzeniami v interiéroch. Organizátori podujatia tento problém vyriešili spôsobom, že časť účastníkov konferencie bola prítomná prezenčne a časť bola pripojená dištančne cez video-hovor. Program konferencie nájdete tu: https://glocal.sk/wp-content/uploads/2021/09/Conference_Kaunas_23.09.pdf 

 

„Bringing together HEIs and the civil society“ (E3), medzinárodná konferencia vo Frankfurt Oder (16. 9. 2022)

Konferencia reflektovala aktuálny geopolitický vývoj – vojnu na Ukrajine a jej význam pre problematiku hraníc, migrácie a diaspóry. Program konferencie sa dotýkal otázok ako geopolitický rozmer hraníc a migrácie, nútená migrácia a humanitárny rozmer; integrácia migrantov a kultúrna dimenzia. Zástupcovia projektu GlocalEAst diskutovali so zástupcami občianskej spoločnosti o tom, aké výzvy priniesla vojna v Európe a ako k vzdelávaniu o migrácii a hraničných štúdiách môže prispieť nové kurikulum GLocalEAst. Diskusné časti konferencie odzrkadľovali poznatky zo študentských prác v rámci projektu GlocalEast a spôsob, akým by mimovládny sektor mohol prispieť k odstraňovaniu zistených nedostatkov a medzier. Program konferencie nájdete tu:Multiplier_event_GlocalEast_Program_16.09.22

 

 

„Digital learning tools for border, migration and diaspora studies“ (E4), medzinárodná konferencia v Bologni (15. 6. 2023)

Konferencia bola výsledkom spoločnej spolupráce a výmeny výskumníkov, ktorí v súčasnosti pracujú na dvoch európskych projektoch venovaných štúdiu medzinárodnej migrácie a procesov tvorby hraníc v Európe: GlocalEAST a REBOUND.
Počas konferencie sa rečníci venovali aktuálnym, zložitým a vzájomne prepojeným výzvam súvisiacim s migráciou, diaspórou a hranicami. V príspevkoch ponúkli nadnárodnú perspektívu, ktorú však kombinovali s detailnou znalosťou regionálnych a miestnych procesov vo východnej a strednej Európe. Zástupcovia projektu GLocalEAst prezentovali digitálne možnosti vzdelávania o spomínaných témach, ktoré boli pripravené v rámci projektu. Taktiež prezentovali výhody, ktoré tieto digitálne spôsoby vzdelávania prinášajú nielen vzhľadom na pandemické obdobie alebo iné obmedzujúce vplyvy (napr. vojenský konflikt, živelné pohromy), ale aj aktuálne trendy šírenia a prijímania informácií najmä mladou generáciou.  Program konferencie je možné nájsť tu: CONFERENCE PROGRAMME

„GLocalEAst Joint Policy Paper Series“ (E5), medzinárodná konferencia v Záhrebe (06.07. 2023)

Záverečná konferencia bola zameraná na diskusiu o prenose získaných skúseností z projektu GLocalEAst k širšej komunite – občianskej spoločnosti a politickým lídrom. Pozvaní hostia preto pochádzali z rôznych inštitúcií vrátane mimovládneho sektora, miestnej a štátnej správy a samosprávy. Zástupcovia projektu GLocalEAst prezentovali intelektuálny výstup projektu JPPS (O5), pričom sa sústredili najmä na odporúčania adresované zástupcom sektorov, ktoré boli na konferencii prítomné.  Program konferencie je možné nájsť tu: GlocalEAST Final conference (6th July) – Programme

 

GLocaEAst letná škola

Dvoj-týždňová letná škola  “Global Migration, Diaspora and Border Studies in East-Central Europe“ na univerzite European University Viadrina vo Frankfurte (Oder), Nemecko (5.09-16.09.2022).

 Letná škola poskytla študentom interdisciplinárne a inovatívne kurzy, ktoré kombinovali praktické zručnosti a riešenia súčasných výziev v tejto oblasti. Okrem získavania základných akademických vedomostí v oblasti migrácie, diasporických a pohraničných štúdií, boli súčasťou osnov letnej školy aj získavanie zručností, ktoré zodpovedajú potrebám trhu práce a spoločnosti pri riešení otázok migrácie. Tieto boli vyvinuté v spolupráci s partnermi z mimovládnych organizácií a inštitúcií miestnej samosprávy s cieľom vytvoriť synergie so súčasnými sociálno-politickými problémami. Program letnej školy spájal rôzne formáty, ktoré uľahčili získavanie a prehlbovanie vedomostí a zručností. Renomovaní vedci a vedkyne v oblasti migrácie a pohraničných štúdií zo šiestich partnerských univerzít sprostredkovali vo svojich prednáškach základné aspekty týkajúce sa predmetných oblastí. Sprievodná séria seminárov umožnila diskusiu o vybraných prípadových štúdiách, čím účastníci získali aj detailnejšie aplikované poznatky. V pracovných skupinách vedených mediálnymi špecialistami a špecialistami z „terénu“ mali študenti kreatívne navrhnúť a vytvoriť tematicky zameraný multimediálny projekt, čím získali aj praktické zručnosti. V rámci letnej školy boli realizované aj exkurzie do tematicky relevantných lokalít v Berlíne a v nemecko-poľskom pohraničí. Študenti mali možnosť po úspešnom absolvovaní letnej školy vrátane aktívneho zapojenia sa do programu pracovných skupín získať certifikát o účasti a 4 kredity ECTS. Podrobnejšie informácie o letnej škole a podmienkach tu: GLocalEAst Summer School_call for application_final

GLocalEAst Blended Intensive Programme

„Workshop o migrácii, hraničných a diasporických štúdiách vo východnej a strednej Európe“, BIP program (12. – 16. 6. 2023), Bologna.

Tento program BIP bol vyvinutý na testovanie e-learningového kurzu (O4) pripraveného v rámci projektu GLocalEAst. Program kombinoval rôzne formáty, ktoré uľahčujú získavanie a prehlbovanie vedomostí a zručností:

1) E-learningová platforma (Virtuale): Renomovaní vedci v oblasti migrácie a hraničných štúdií zo šiestich partnerských univerzít sprostredkovali hlavné aspekty v daných oblastiach vo svojich prednáškach (základných kurzoch). Na webovej stránke kurzu na ‚Virtuale‘ mali študenti možnosť dozvedieť sa o hlavných metodických nástrojoch prijatých v štúdiách migrácie, hraníc a diaspóry vďaka výberu čítaní a ‚videoprednášok‘ vytvorených tímom akademikov GlocalEAST.

2) Webináre (14 akademických hodín): Sprievodná séria webinárov bola určená na diskusie o vybraných prípadových štúdiách s cieľom poskytnúť účastníkom príležitosť získať praktické poznatky o tom, ako rozvíjať výskum v oblasti migrácie, diaspóry a hraničných štúdií. Séria webinárov vedená odborníkmi z mimovládnych organizácií, výskumných centier a vládnych orgánov pôsobiacich v oblasti migrácie a riadenia hraníc sa konala od marca do mája 2022.

3) In-Person Intenzívny program (16 akademických hodín): začiatkom júna sa študenti z univerzít zapojených do projektu zúčastnili prezenčného intenzívneho programu vo Forlì, aby sa naučili navrhnúť a vytvoriť tematický výskumný projekt. Každý študent/ka mal/a možnosť na konci workshopu prezentovať svoj príspevok.

Program intenzívnej prezenčnej časti BIP je možné nájsť tu: GLOCALEAST 2023